Co każdy stawiający pierwsze kroki w życiu wystawowym wiedzieć powinien...

Obrazek tytułowy

...czyli ABC wystawiania boksera.

Ten rozdział naszej strony przeznaczony jest przede wszystkim dla tych, którzy dopiero rozważają swój ewentualny udział w psich wystawach, bądź tych, którzy co prawda o wystawianiu nie myślą, ale chętnie dowiedzieliby się, "jak to się je". Chciałabym podkreślić, że sama jestem w tym sporcie stosunkowo "nowa", dlatego poniżej przedstawiam tylko najbardziej podstawowe informacje, które mogą być przydatne dla laika, i które mogą służyć wstępnemu zapoznaniu się z wystawami, natomiast nie są niczym nowym dla bywalców wystawowych ringów. Nie uważam się za osobę kompetentną do udzielania porad lub wskazówek dotyczących wystawiania psów, szczególowe informacje można uzyskac u doświadczonych hodowców, np. na zebraniach sekcji w oddzałach Związku Kynologicznego, wiele aspektów wystawiania psów szczegółowo opisują niedawno wydane książki autorstwa Adama Janowskiego, pt. "Tajemnice wystaw psów" (wydawnictwo MULTICO), oraz "Mój pies championem" (wydawnictwo EGROS).
Pomimo tego, że znam osoby, które rozpoczynały swą przygodę z wystawianiem swych psów w tym czasie, co ja, a dziś są już poważnymi hodowcami, sama zdaję sobie sprawę, że wciąż uczę się prawidłowej prezentacji psa w ringu, a także obiektywnej oceny psów konkurentów. Wiem, że jeszcze sporo nauki i zdobywania doświadczenia przede mną, stąd to, co napisałam poniżej ma w zamyśle mieć charakter wystawowego elementarza. Bardzo proszę, nie odczytujcie tego jako próby pouczania kogokolwiek, badź też przedstawienia nowych form przygotowania psa do wystawy. Zapraszam do podzielenia się ze mną wszelkimi uwagami odnośnie poniższego tekstu.

Wiadomości wstępne

Wiele osób, szczególnie tych, którzy nigdy wcześniej tym tematem się nie interesowały, zastanawia się, kto może wziąć udział w wystawie. Oto kilka podstawowych warunków:
W wystawie psów rasowych, organizowanej przez Zwiazek Kynologiczny w Polsce, może wziąć udział osoba, która:
- jest członkiem Związku Kynologicznego w Polsce
- ma opłaconą składkę członkowską na rok bieżący
- posiada rodowodowego psa, zarejestrowanego w jednym z oddziałów ZKwP
Aby pies mógł wystapić na wystawie, musi zostać na nią zgłoszony. Zgłoszenia wraz z wymaganą przez organizatorów opłatą wysyła się w odpowiednim terminie, podanym przez organizujący wystawę oddział ZKwP. W zgłoszeniu zawarte są takie dane psa, jak m.in.: rasa, imię wraz z przydomkim hodowlanym, imiona rodziców, płeć, kolor umaszczenia, adres właścicela, i inne.
Do wejścia na wystawę uprawnia przesłane przez Oddział potwierdzenie zgłoszenia psa, do którego najcześciej wymagane jest dołączenie świadectwa zdrowia psa, świadectwa szczepienia przeciwko wściekliźnie, oraz oryginał dowodu wpłaty. To wszystko razem pozwala na wpuszczenie na wystawę psa wraz z właścicielem bez dodatkowych opłat za bilety.
Wszystko, co napisałam powyżej dotyczy oczywiście wystawcy, widzowie wchodza po prostu po kupnie biletu wstępu.

Zainteresowanych szczegółami regulaminu wystaw odsyłam do Regulaminu Wystaw (do nabycia w Oddziałach) a także do wymienionych wyżej książek.

Pokazanie boksera w ringu

Dwie podstawowe umiejętnosci, które powinni opanować wystawca i jego pies, to prezentacja psa w ruchu (pies biegnie kłusem przy lewej nodze wytawcy), oraz opanowanie tzw. "postawy wystawowej", czyli takiej pozycji w "stój", w jakiej nasz podopieczny wygląda najkorzystniej.

"Wyposażenie" wystawowe

Jeśli chodzi o to , w czym bokser powinien się zaprezentować, najczęściej stosuje się łańcuszek zaciskowy i ładną, dopasowaną do umaszczenia smycz, przy czym zwykle najbardziej elegancko prezentują się psy na cienkich smyczach i w łańcuszkach, których prawie nie widać. Łańcuszek nie musi być tak założony, żeby się stale zaciskał, przypinajac smycz do drugiego kółka łańcuszka otrzymujemy rodzaj łańcuszkowej pętli, która nie zaciska się. Niektórzy wystawcy zamiast łańcuszka używają ringówek.

Bieg

Prawidłowo przygotowany do wystawy bokser porusza się w ringu płynnym kłusem, pożądana jest dynamiczna akcja wszystkich kończyn (czasami można zobaczyć psiaczki, które np. ładnie pracują przednimi łapami, a tylne stawiają o wiele mniej starannie, co psuje efekt). Źle widziane jest pozwalanie psu na podskoki, galopowanie, pozostawanie za właścicielem. Zwykle pies nie wystepuje w ringu sam, ale najczęściej z kilkoma konkurentami, i ważne jest, żeby w biegu się nie wyrywał do "kolegów", tylko dał się spokojnie prowadzić przy nodze wystawcy, najlepiej na luźnej smyczy.

Postawa wystawowa

Jak już pisałam, postawa wystawowa, to taka, w jakiej pies wyglada najładniej, czyli: kończyny ma ustawione równolegle, głowę uniesioną, uszy nastawione, pierś wypiętą: słowem, wygląda dumnie i wydaje się być tego świadom (mała ściągawka: patrz sylwetka u góry strony, chociaż zdecydowanie nie jest idealna, daje ogólne pojęcie jak to powinno wyglądać). Obserwując wystawiane psy, można zauważyć, jak różnie wystawcy zachęcają swoje psy do odpowiedniego ustawienia.
Boksery, tak jak i inne rasy należące do II grupy FCI prezentuje się w sposób "naturalny". O ile więc np. setery i wiele innych ras psów specjalnie się ustawia, przytrzymując im ogon lub unosząc głowę, o tyle boksery, tak jak np. rotweillery, powinny przyjąć oczekiwaną pozycję same, pozornie bez jakiegokolwiek wpływu wystawiającego.
Właściciele bokserów (a dokładniej wystawcy, bo nie zawsze wystawca jest właścicielem) stosują różne metody ich ustawienia. Można więc pokazać naszemu psu konkurenta w ringu, co jednak może przynieść efekt uboczny- pies może zacząć ciągnąć, lub co gorsza- warczeć, lub szczekać. Inne metody to rzucanie przed psa zabawki (pies chce się pobawić, skoncentrowany jest tylko na niej), lub smakołyka (niektóre boksery mogą się niestety w tym momencie zaślinić, dlatego jeśli wybiera się te opcję, konieczne jest przygotowanie w kieszeni kawałka szmatki do wytarcia mordki). Rzucanie czegokolwiek ma tę wadę, że może rozpraszać inne psy, a dobry wystawca charakteryzuje się także tym, że oprócz dobrego zaprezentowania swego psa, nie przeszkadza równocześnie innym. Ponadto pies patrzący się na zabawkę leżącą przed nim na ziemi ma opuszczoną głowę. Dość często wystawiane psy mają liczne grono kibiców, którzy zza ogradzjącej ring taśmy, pokazują psu zabawki, wołają go, gwiżdżą, bądź w inny sposób próbują zwrócic na siebie jego uwagę. Jest to tzw. "double handling" , czyli prezentowanie psa przy pomocy osoby trzeciej, i trzeba pamietac o tym, że w wielku krajach takie postępowanie jest zakazane, i może skończyć się dyskwalifikacją psa. Niektórzy sędziowie nie zwracają na to uwagi, bywają jednak tacy, którzy są na tym punkcie wyczuleni, dlatego warto wiedzieć zawczasu, na co można sobie pozwolic u danego sedziego.
Ideałem jest sytuacja, w której nasz pies nauczony jest przyjmować postawę wystawową na komendę, w sposób niezalezny od zachowania widzów, oraz innych psów w ringu. W praktyce jednak nauczenie boksera takiego zachowania jest dość trudne. Często zdarza się, że to, co pies świetnie opanował w warunkach domowych nie sprawdza się na wystawie, dlatego warto mieć przygotowany plan awaryjny.
Im bardziej doświadczony wystawca (i pies), tym mniej niespodzianek jest w stanie go zaskoczyć.

Dodatkowe umiejętności

Oprócz obejrzenia psa w "stój", oraz w kłusie, sędzia oglada jego zęby (zgryz), a w przypadku psów, sprawdza, czy pies nie jest wnętrem. Gdy chcemy pokazać sędziemu zgryz boksera, najwygodniej jest użyć polecenia "siad", po czym odchylic fafle psa najpierw z przodu, a jeśli sędzia sobie tego życzy, również z prawej i lewej strony.